top of page

Okoliích

O skotských koliích bylo napsáno mnoho článků a po zadání do vyhledávače získáte spoustu informací. Kolie je ovčácký pes, FCI skupina I., původem jak název napovídá ze Skotska. Skotské kolie známe dlouhosrsté a krátkosrsté.Nejedná se o dvě různé variety, ale dvě samostatná plemena, přičemž každé má svůj standard a je vedeno v samostatné plemenné knize.

A proč se obě plemena osamostatnila? Prý z toho důvodu, že krátkosrstá kolie svým vzhledem nemohla konkurovat  chlupatým příbuzným na výstavním a chovném poli. Tím se krátkosrstá varieta dostávala do pozadí zájmů chovatelů a potencionálních majitelů, kteří upřednostňovali typickou chlupatou kolii. Tím, že se plemeno osamostatnilo, mohlo získávat ocenění na výstavách a uplatnit se v chovu a vlastně díky několika málo nádšencům nezaniklo a neztratilo se mezi dlouhosrtými koliemi. Krátkosrstá kolie je nádherný pes a právě jeho krátká srst umožňuje okamžitě ocenit krásu jeho stavby těla a dokonalost linií.

Helios of bohemia Balada

V České republice není v současnosti povoleno vzájemné křížení dlouhosrstých a krátkosrstých kolií. Povoleno je například ve Francii nebo některých Skandinávských zemích. Vzhledem k tomu, že v minulosti ale toto rozdělení neplatilo a kolie krátkosrsté a dlouhosrsté bylo možné vzájemně spojovat, narodí se i dnes dvěma krátkosrstým rodičům dlouhosrstý potomek. Příčinou je skrýtá vloha pro dlouhou srst, která se projeví jen v případě, že oba rodiče tuto vlohu mají. 

Krátkosrstá kolie je středně velké plemeno s příjemným temperamentem a téměř bezúdržbovou krátkou srstí, která průběžně líná - u fen častěji z důvodu hormonálních změn. U samců  probíhá většinou pouze výměna letní a zimní srsti v menší množství (záleží na množství podsady a struktuře srsti).

Povahově je krátkosrstá kolie oproti své dlouhosrsté příbuzné samostatnější, temperamentnější a více sebevědomá. Samozřejmě nelze paušalizovat,  jak u dlouhosrstých i krátkosrstých kolii se vyskytují jedinci, kteří se liší temperamentem a chováním.

Google of Bohemia Balada

Zvyšování životní úrovně obyvatelstva a modernizace v posledních 100 letech měly za následek, že původně pracovní  plemena psů se stala hlavně rodinnými psy a společníky a jejich využití k práci člověkem přestalo mít smysl. Pojem práce se dnes nahrazuje různými kynologickými a sportovními aktivitami.

 

Krátkosrstá kolie díky svému temperamentu zvládá velkou část těchto aktivit, nicméně jako ovčacký pes byla šlechtěna k jiným účelům a proto většinou nebude dosahovat takových výsledků jako některá jiná plemena. Kolie  ráda spolupracuje s člověkem a baví ji aktivity, které jsou založené na této spolupráci.Existuje celá řada disciplín, kde kolie podávají krásné výkony - obedience, flyball, agility, stopy, dogdancing, canicross a řada dalších. A abych nezapomněla,  je možné se věnovat s kolií pasení. Někteří jedinci se věnují i obranám, ale to asi nebude oblíbenou činností všech kolii. Kolie jsou velmi všestranné a záleží i na schopnostech majitele, která činnost je bude oba bavit. Než tedy shánět psa z tzv. pracovního spojení, doporučuji si zjistit něco o temperamentu budoucích rodičů. Dobrý psovod zvládne složit základní zkoušky i s méně šikovným jedincem a naopak nadějný sporťák může být potomkem pouze výstavních jedinců.

Argentina Like a Wind
Airelle en noir Lago Benea

Kolie se výborně učí přes pozitivní motivaci. Manipulační metody nebo zastrašující nejsou vhodné a jsou zastaralé. Každý prvomajitel kolie (a nejen kolie) by měl navštívit nějaké vhodné psí lekce, aby se naučil se psem komunikovat. Není nic smutnějšího než prázdné oči kolie. Správně vedená kolie vás vnímá, pozoruje a komunikuje, ale nevynucuje si pozornost, pokud zrovna nemáte čas.


Krátkosrstá kolie skvěle snáší život ve smečce. Důkazem je, že hodně koliářů nezůstává u jedné kolie a pořídí si další. Jsou to jedinečné bytosti, každý je svůj a každý má své vlastnosti pro které je milujeme a někdy i ty, pro které se zlobíme. Krátkosrstá kolie není jen pes, je to životní styl :-)

bottom of page